Informacje przydatne dla MIESZKAŃCÓW - COVID 19

Poniżej publikujemy przydatne informacje dla mieszkańców w związku z epidemią COVID 19. Będziemy aktualizować je na bieżąco.

 • Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów. Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa umożliwia obniżenie rocznego limitu dla pożyczek udzielanych na więcej niż 30 dni z obecnych 55 proc. do 21 proc. Łączne maksymalne koszty kredytowania bez względu na czas trwania umowy mają zmaleć ze 100 do 45 proc.
  Więcej: mambiznes.pl

   

 • 15 tysięcy maseczek dla seniorów dostępnych bezpłetnie w MOPR Opole


   

 • Niemcy uruchamiają największy w historii pakiet ochronny dla pracowników i pracodawców. Zgodnie z jego założeniami osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą mają otrzymać dziewięć tysięcy euro, których nie będzie trzeba zwracać.

  Więcej:tvn24.pl
   
 • Zasady bezpieczeństwa w sklepach podczas epidemii koronawirusa. Jak zachować się w sklepie, żeby nie narazić się na zakażenie koronawirusem. Sprawdź podstawowe zasady poruszanie się po dużych sklepach wprowadzone przez sklepy w Polsce po ogłoszeniu epidemii koronawirusa.
  Więcej: gp24.pl
 • Ważne dla opolskich rodziców – dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego.
  W związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem placówek do których uczęszczają dzieci, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Od początku kwietnia ze świadczenia mogą skorzystać nie tylko rodzice dzieci do 8 roku życia ale także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych.
  Więcej: magazynopolski.pl

 • Z każdym dniem pandemii pojawia się coraz więcej pytań, jak możemy zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Specjaliści starają się rozwiewać wątpliwości i odpowiadać na każde ważne pytanie. Jeden z wirusologów wyjaśnia, czy trzeba myć zakupy po powrocie do domu.
  Więcej: kuchnia.wp.pl

 • Coraz więcej analiz naukowych skupia się na możliwych drogach rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niektóre badania sugerują, że chorzy, także ci bezobjawowi, mogą emitować wystarczająco dużo cząstek wirusa w aerozolu podczas zwykłej rozmowy czy oddechu, by zarazić inną osobę. Jeśli faktycznie SARS-CoV-2 może unosić się w rozpylanej podczas oddychania czy mówienia mgiełce, to ochrona przed zakażeniem staje się o wiele trudniejsza.
  Więcej: dzienniknaukowy.pl

 • Maski ochronne to coraz częściej temat debaty o ochronie przed koronawirusem. WHO wciąż postuluje zakładanie ich w przestrzeni publicznej przez kichające i kaszlące osoby oraz opiekunów chorych. Ale rozważa też zalecenie noszenia masek przez wszystkich w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach.
  Więcej: dzienniknaukowy.pl

 • Wizyta na cmentarzu to dla wielu osób rytuał przy okazji świąt, także tych najbliższych. Tymczasem Policja oraz Straż Miejska nawołują, aby takich wizyt unikać – za niedostosowanie się do nowych zasad może nas spotkać mandat karny.
  Więcej: czasnaopole.pl 

 • Czesi ujawniają swój sposób, jak wyraźnie spowolnić koronawirusa - #Masks4All .
  W sieci pojawił się film, przetłumaczony na 35 języków, w którym Czesi opisują, jak udało im się zahamować pandemię w ich kraju.
  Film można obejrzeć na stronie: YouTube

 • Nawet 500 zł mandatu za zaśmiecanie miasta rękawiczkami i maseczkami.
  Rękawiczki jednorazowe to teraz obowiązkowy atrybut każdego sklepowego konsumenta. Od kilku dniu musimy je nosić podczas zakupów. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo się ich pozbyć, żeby nie narazić się na mandat.
  Więcej: portalsamorzadowy.pl

 • Zbiór informacji dla organizacji pozarządowych w związku z COVID-19. Fundacja trzeci.org zaprasza do zapoznania się z zestawieniem przydatnych dla organizacji pozarządowych informacji związanych z sytuacją wywołaną koronawirusem. Zestawienie będzie systematycznie aktualizowane.
  Więcej: trzeci.org

 • Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami. W projekcie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zostały ujęte zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności uprawnień do kierowania pojazdami.
  Więcej: gov.pl

 • ZUS zalany wnioskami wysyłanymi e-mailem. "Nie będą rozpatrywane" Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, aby nie wysyłać do niego wniosków e-mailem. Najszybszą i najpewniejszą drogą złożenia wniosku do ZUS jest platforma internetowa PUE ZUS.
  Więcej: witualnemedia.pl

 • #FakeHunter to społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie, uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących wirusa SARS-CoV-2.
  Więcej: fakehunter.pap.pl

 • Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego rząd przedłuża obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Od 12 marca w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy, który został przedłużony do końca kwietnia. Cały kraj został objęty kwarantanną.
  Więcej: euractiv.pl

 • Rozpoczęła się produkcja polskich testów na koronawirusa. Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk - w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel 15 mln zł.
  Więcej: gov.pl

 • Obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych nie będzie dotyczył dzieci poniżej dwóch lat, twarzy nie będziemy też musieli zakrywać w prywatnym samochodzie gdy jedziemy z rodziną - to niektóre założenia projektu rozporządzenia Rady Ministrów doprecyzowującego zasady obowiązkowego od 16 kwietnia zakrywania twarzy.
  Więcej: pap.pl

 • Teleporada jest usługą przygotowaną z myślą o pacjentach, którzy podejrzewają obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim organizmie. Mogą oni w prosty sposób umówić się na teleporadę lekarską lub pielęgniarską w formie wideorozmowy lub telekonsultacji. Podczas konsultacji pacjent może otrzymać e-receptę bądź e-zwolnienie.
  Więcej: gov.pl

 • Orzeczenie o niepełnosprawności w czasie pandemii koronawirusa – krok po kroku.
  Więcej: gov.pl

 • 10 faktów o wsparciu osób niepełnosprawnych podczas epidemii
  Wraz z epidemią COVID-19, która dotyka każdego z obywateli, zostały wprowadzone rozwiązania dedykowane osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Ich celem jest ułatwienie codziennego funkcjonowanie tej właśnie grupie naszego społeczeństwa. Nowe świadczenie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych, rozszerzenie możliwości pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodziców dzieci do 18 roku życia czy orzeczenia o niepełnosprawności bez osobistego stawiennictwa, to tylko niektóre z obowiązujących rozwiązań. Poniżej wybórz działań dedykowanych osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
  Więcej: gov.pl

 • Gdzie się leczyć w czasie COVID-19. Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.
  Więcej: nfz-opole.pl

 • Rozporządzenie wprowadzające obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje od czwartku 16 kwietnia i dotyczy zakładów pracy, biur, części wspólnych nieruchomości, a także ulic, sklepów, terenów zieleni. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4 i duchowni.
  Więcej: prawo.pl

 • Aż trzech na czterech emerytów w regionie dostaje pieniądze z ZUS na konto. To wygoda i bezpieczeństwo – tak mówią „ubankowieni". Co jednak mają zrobić ci, którzy chcą zmienić numer rachunku bankowego gdy nie można wyjść z domu?
  Więcej: magazynopolski.pl

 • Nie zapowiada się raczej, by praca na uczelniach szybko wróciła do normalności. Bardzo prawdopodobne, że egzaminy w sesji letniej studenci będą zdawać zdalnie. Część szkół wyższych już przygotowuje się na taką możliwość, podobnie jak samorządy prawnicze do kolokwiów na aplikacjach.
  Więcej: prawo.pl

 

 • Od 20 kwietnia można już wchodzić do parków i lasów, a młodzież powyżej 13. roku życia może samodzielnie wychodzić z domu (dotychczas takie prawo miały wyłącznie osoby pełnoletnie). Zwiększony zostaje ponadto limit osób mogących przebywać w tym samym czasie w sklepach i kościołach.
  Więcej: euractiv.pl
   
 • Zewnętrzne izby przyjęć stanęły przed 4 szpitalami w regionie. Chodzi o Szpital Wojewódzki oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, a także szpital monoprofilowy w Kędzierzynie-Koźlu i szpital w Nysie.
  Więcej: czasnaopole.pl
   
 • Jak wspólnota mieszkaniowa może podejmować uchwały w czasie stanu epidemii. Roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych zostały odroczne na okres 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jednak w pozostałych sprawach dotyczących zarządu nieruchomością (tych, które nie są objęte wymogiem przyjęcia podczas rocznego zebrania), wspólnoty mogą podejmować uchwały w trybie indywidualnym.
  Więcej: gov.pl

 

 • Od 20 kwietnia stopniowe łagodzenie obostrzeń. Terminy rozpoczęcia kolejnych etapów będą jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju.
  Więcej: gov.pl
   
 • Obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu.
  Więcej: gov.pl
   
 • Na Dolnym Śląsku powstaną trzy punkty drive trough do pobierania wymazów do badań na koronawirusa. Mają działać jak okienka w Mc Donalds - po podjechaniu autem w oznaczone miejsce (w tym przypadku do namiotu) kierowca zostanie przebadany bez wysiadania z samochodu. Pierwszy taki punkt ruszy dzisiaj w Wołowie. Podobne komercyjne punkty działają już w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Badanie kosztuje prawie 600 złotych.
  Więcej: gazetawroclawska.pl
   
 • Trwają prace nad tarczą antykryzysową dla wynajmujących mieszkania na rynku komercyjnym. "Osoby wynajmujące tego typu mieszkania zostały potraktowane jako ktoś, kto potrzebuje wsparcia. Do tej pory była to grupa, która pozostawała całkowicie niewidoczna dla polityk rządowych i samorządowych"

  Więcej: noizz.pl

   
 • Ministerstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki.

  Więcej: gov.pl

   
 • Epidemiolog: W Polsce może nie być szczytu zachorowań. Przyrost zakażeń koronawirusem może być stały i wysoki.

  Więcej: plus.nto.pl
   
 • Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji elektronicznej.

  Więcej: gov.pl

   
 • Chcesz załatwiać online sprawy urzędowe, ale nie masz konta w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego (PZ)? Nie chcesz lub nie masz jak udać się do punktu potwierdzającego PZ? Już nie musisz się martwić! Załóż tymczasowy profil zaufany, a z urzędnikiem spotkaj się online.

  Więcej: gov.pl

   
 • Ułatwienia dla klientów – ZUS we własnym zakresie pozyska z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku.

  Więcej: zus.pl
   
 • LIDEX Centrum Tłumaczeń i Obsługi Konferencji, myśląc o potrzebach osób z dysfunkcją wzroku, zrealizowało materiał audio, dzięki któremu można się dowiedzieć, czym jest wirus COVID-19, jakie objawy powoduje oraz jakie są zalecenia, by uniknąć zarażenia.

  Więcej: firr.org.pl

   
 • Polacy tworzą system do szybkiej identyfikacji markerów zakażenia koronawirusem SARS-COV2. Automatyczne wykrywanie symptomów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - i identyfikację osób zakażonych - umożliwi badanie termowizyjne.
  Więcej: naukawpolsce.pap.pl
   
 • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przedstawił zalecenia mające zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się czynników zakażeń mikrobiologicznych, w tym wirusa SARS-CoV-2, za pośrednictwem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
  Więcej: samorzad.pap.pl
   
 • Straciłem pracę, co teraz? Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy.
  Więcej: gov.pl

 • Spłatę kredytów studenckich będzie można wstrzymać na pół roku, a osoby ubiegające się o stopień lub tytuł naukowy w trybie sprzed Konstytucji dla Nauki dostaną na to więcej czasu - m.in. takie zmiany dotyczące środowiska akademickiego zapisano w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.
  Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 • Czy rolnik objęty kwarantanną może opiekować się zwierzętami?
  Więcej: cdr.gov.pl

 • Koronawirus odstraszył chętnych do komisji wyborczych. W części miast nie zgłosiło się na tyle dużo chętnych, by skompletować wszystkie spośród planowanych komisji wyborczych. W Warszawie udało się powołać komisje tylko w jednej trzeciej wszystkich obwodów głosowania, podobnie w Gliwicach, Wrocławiu czy Przemyślu. Bardzo trudna sytuacja pod tym względem jest w Sopocie, gdzie powstały tylko 2 na 21 komisji czy w Kaliszu, gdzie udało się powołać 4 komisje na 56.
  Więcej: prawo.pl

 • Galerie handlowe zaczną działać - pomoże im aplikacja ProteGo Safe. Galerie handlowe zostaną otwarte 4 maja. Przy wejściu mają mieć urządzenie z aplikacją ProteGo Safe, która zarejestruje klientów używających jej. Galerie mają też, na przykład poprzez zniżki lub materiały promocyjne, promować wśród pracowników i klientów korzystanie z tej aplikacji.Takie zalecenia przewidują wytyczne dla galerii, do których dotarło Prawo.pl. Nie mają natomiast obowiązku montowania kamer termowizyjnych.
  Więcej: prawo.pl

 • Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.
  Więcej: gov.pl

 • Bezpieczeństwo przede wszystkim. Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, MRPiPS przedstawiło szczegółowe wytyczne, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach i miesiącach.
  Więcej: gov.pl

 • Minister Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br.
  Więcej: gov.pl

 • ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nasza apka to także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób.
  Więcej: gov.pl

 • W maju dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie najprawdopodobniej obowiązywał na dotychczasowych zasadach – powiedziała w środę prezes ZUS Gertruda Uścińska. Poinformowała też, że na razie nie widać znaczącego spadku płatników składek i liczby ubezpieczonych. Zauważalny jest za to spadek wpływów ze składek.
  Więcej: bankier.pl

 • Z informacji NBP wynika, że wszystkie banki działające w Polsce sygnalizują, że będą mniej chętnie udzielać kredytów. Zaostrzone mają zostać warunki zarówno kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, jak tych dla firm.
  Więcej: biznes.interia.pl
   
 • ​Ułatwieniu udzielania kredytów gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w całej UE służyć ma przyjęty 28 kwietnia przez Komisję projekt pakietu bankowego. W ten sposób banki mają pomóc łagodzić skutki ekonomiczne koronawirusa. Najważniejszą częścią pakietu jest projekt rozporządzenia ws. przepisów ostrożnościowych w sektorze bankowym.
  Więcej: lex.pl
   
 • Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
  Więcej: gov.pl
   
 • Od 4 maja br. obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim (nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej).
  Więcej: gov.pl
   
 • Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Polskiej Piosenki, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki czy Teatr Lalki i Aktora od czasu zamknięcia ze względu na epidemie koronawirusa były dostępne tylko w internecie. Teraz niektóre instytucje powoli zaczną wracać do normalnej działalności. Oferta internetowa nadal pozostaje dostępna jak do tej pory, a dotyczy to przede wszystkim tych instytucji, które nie mogą się jeszcze otworzyć na mieszkańców.
  Więcej: czasnaopole.pl
   
 • Abonamenty za postój w obszarze Strefy Płatnego Parkowania w Opolu zostają przedłużone automatycznie o czas zawieszenia kontroli, czyli od 18 marca do 3 maja.
  Więcej: czasnaopole.pl
   
 • Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja Opole przygotowuje się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja. Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stale zmieniającą się sytuację pandemiczną (liczba zakażeń nie maleje) nie można wykluczyć, że termin ten zostanie przesunięty na 25 maja.
  Więcej: czasnaopole.pl
   
 • Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja Opole przygotowuje się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja. Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stale zmieniającą się sytuację pandemiczną (liczba zakażeń nie maleje) nie można wykluczyć, że termin ten zostanie przesunięty na 25 maja.
  Więcej: czasnaopole.pl
   
 • Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczące przeprowadzania badań bilansowych u dzieci w czasie trwania pandemii COVID-19.
  Więcej: gov.pl
   
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że do 24 maja 2020 r. wydłużony został okres na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika.
  Więcej: krus.gov.pl
   
 • Bilans sześciolatka w trakcie epidemii koronawirusa. Po wznowieniu obowiązkowych szczepień u dzieci, w pierwszej kolejności wraca badanie bilansowe dzieci. Pierwszeństwo mają sześciolatki.

  Więcej: samorzad.infor.pl
   
 • W związku z ogólnopolską akcją społeczną #zostańwdomu Centrum Technologii Audiowizualnych, „EC1 Łódź – Miasto Kultury", Studio Filmów Rysunkowych, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych czy Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotowały bogatą ofertę online z zakresu polskiej kultury filmowej. Instytucje zachęcają do edukacji nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych.

  Więcej: gov.pl

   
 • Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Perinatologii dotyczące porodów rodzinnych.

  Więcej: gov.pl 

   
 • Koronawirus trochę namiesza w terminach rekrutacji na studia. Część uczelni już rozpoczęła internetową rejestrację kandydatów na studia w przyszłym roku akademickim, ale inne jeszcze z tym zwlekają. Większość zapewnia, że z rekrutacją wyrobi się do rozpoczęcia roku akademickiego, choć wszystko zależeć będzie od tego, kiedy odbędą się matury.

  Więcej: prawo.pl

   

 • Unia Europejska chce promować i dofinansuje rozbudowę telemedycyny w Polsce. A ponieważ przychodnie i poradnie specjalistyczne przeszły obecnie ze względu na epidemię koronawirusa w 90 proc. na e-porady, to po pandemii pozostanie z nami w dużym stopniu ta forma kontaktu z lekarzami.

  Więcej: prawo.pl
   
 • Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc. Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

  Więcej: prawo.pl 

 • Już wiadomo, że na "odmrożenie" pracy sądów będzie trzeba jeszcze poczekać. Tarcza antykryzysowa 3 nadal nie trafiła do podpisu prezydenta, a to ona zakłada odwieszenie terminów i przywrócenie na wokandy spraw spoza katalogu pilnych. Początkowo graniczną datą miał być 15 maja, część sądów jednak już to przedłuża. Czekają też na rekomendacje MS.
  Więcej: prawo.pl 

 • Coraz mniej masek. Czeski rząd przychylił się w poniedziałek (11 maja) do sugestii ministra zdrowia odnośnie częściowego zniesienia od 25 maja obowiązku zasłaniania nosa i ust. Noszenie masek jest konieczne w zamkniętych pomieszczeniach, w środkach komunikacji publicznej i w taksówkach, czyli wszędzie tam, gdzie w odległości 1,5 do 2 metrów przebywa więcej niż jedna osoba.
  Więcej: euractiv.pl 

 • Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.
  Więcej: gov.pl 


   

 • Jeśli w czasie epidemii nie chcesz lub z różnych przyczyn nie zdołasz złożyć wniosku o emeryturę czy rentę, możesz to zrobić później. Nie stracisz pieniędzy za wcześniejsze miesiące. Jest tylko jeden warunek.
  Więcej:  magazynopolski.pl 


   

 • W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającym zapotrzebowaniem ze strony szpitali na krew i jej składniki Ministerstwo Zdrowia zwraca się do wszystkich osób, które mogą ofiarować krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka.
  Więcej: gov.pl 


   

 • Wraz z początkiem kwietnia 2020 r. swoją działalność rozpoczęły ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
  Więcej: gov.pl 


   

 • Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do koordynacji działań przy znoszeniu ograniczeń na wewnętrznych granicach UE.
  Więcej:  euractiv.pl 

 • Rząd do 14 czerwca przedłużył obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z epidemią. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw.
  Więcej: 
  samorzad.pap.pl
   

 • W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi wytycznych oraz informacji jak należy rozumieć zapowiedź wdrożenia III etapu nowej sportowej rzeczywistości Ministerstwo Sportu opublikowało zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
  Więcej: 
  gov.pl
   

 • W związku z ogłoszonymi przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia kolejnymi etapami znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią również w systemie szkolnictwa wyższego i nauki następować będą stopniowe zmiany.
  Więcej: 
  gov.pl

 • W Dzienniku Ustaw z 15 maja br. zostały opublikowane podpisane przez Prezydenta RP przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Zaczyna się bezpieczne „odmrażanie" pracy sądów, czemu służą przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania. Przywrócą one stronom postępowań dostęp do wymiaru sprawiedliwości jako jednego z fundamentów funkcjonowania państwa.

  Więcej: gov.pl
   

 • Środowiskowe wytyczne w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni. Wytyczne, dotyczące przywracania działalności uczelni, zostały wypracowane przez przedstawicieli środowiska akademickiego, skonsultowane z Konferencjami rektorów oraz przedstawicielami studentów i doktorantów.

  Więcej: gov.pl
   

 • Dopuszczenie do działalności kin plenerowych (w tym samochodowych) oraz wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych od 18 maja zakłada opublikowane 16 maja rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  Więcej: gov.pl

 • Wyczekiwane kino samochodowe w Opolu startuje. Prezydent Miasta Opola oraz Zakład Komunalny zapraszają na seanse. Gdzie? Na parking przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w sobotę o godz. 21.00. Na początek „Green Book".
  Więcej: czasnaopole.pl

 • Wyższe kryterium dochodowe, a także wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę" przy ustalaniu prawa do świadczeń – to najważniejsze zmiany w funduszu alimentacyjnym, które przyjęto w rozszerzonej tarczy antykryzysowej.
  Więcej: gov.pl


   

 • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało informację w sprawie ważności legitymacji studenckich, legitymacji doktoranta i legitymacji służbowych nauczyciela akademickiego.
  Więcej: gov.pl

 • Zniknie zasiłek opiekuńczy rodziców dzieci do lat ośmiu przez zmiany w Tarczy? Ministerstwo mówi co innego.
  Więcej: gazeta.pl

   

 • W tym roku w Opolu nie będzie podwyżki cen za odbiór odpadów. W związku z walką z pandemią Ratusz zrezygnuje ze zmiany cen dla mieszkańców. Podwyżki wstępnie planowane były na wrzesień.
  Więcej: czasnaopole.pl

   

 • Komunikator to nowa funkcjonalność wprowadzona na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Dzięki niej zalogowani użytkownicy mogą bezpośrednio porozumiewać się między sobą w czasie rzeczywistym.
  Więcej: gov.pl

   

 • Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych, wyznaczył dodatkowy termin egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego na dni 23–26 czerwca 2020 r.
  Więcej: gov.pl

 • Europa po epidemii: Unia chce zasadzić 3 miliardy drzew. Ostatnio pojawiało się kilka dobrych informacji na temat powietrza, w którym żyjemy. Średni poziom zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2) spadł o około 40 procent , a dzienna emisja CO2, była w kwietniu o 17 proc. niższa niż rok temu. Jest się z czego cieszyć, pytanie tylko czy gdy już uporamy się z epidemią i  większość gospodarek na świecie zostanie w pełni otworzona, w długim terminie uda się utrzymać te pozytywne zmiany (chodź są pewne przesłanki, że tak się stanie). 
  Więcej: miasto2077.pl


   

 • Od wczoraj uczniowie klas I-III mogą chodzić do szkoły. Nie będą to zwykłe lekcje, bo środki przeciwdziałające pandemii mocno ograniczają działania szkoły. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych można jednak wreszcie prowadzić nie tylko online
  Więcej: czasnaopole.pl


   

 • Strefa Płatnego Parkowania w Opolu wznowiła działalność 4 maja, po okresie zawieszeniu związanym z pandemią koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo kierowców, kontrolerzy SPP odkażają parkometry klika razy dziennie. Czyszczeniu poddawane są także wiaty przystankowe, ale i kosze na śmieci.
  Więcej: czasnaopole.pl


   

 • Szumowski o zniesieniu obowiązku maseczek: trzy województwa do zastanowienia.
  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca. Nad takimi przepisami pracuje obecnie Sejm. To dobra wiadomość dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, bo placówka jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.

  Więcej: gov.pl

   

 • I rząd, i obywatele bardzo entuzjastycznie zabrali się za odmrażanie gospodarki. Tak, że wychodząc na ulicę, łatwo zapomnieć, że jakiekolwiek zakazy w ogóle jeszcze obowiązują. Tymczasem nie wszystkie zniknęły i kara za łamanie restrykcji jest równie wysoka, co dwa tygodnie temu.

  Więcej: prawo.pl

   

 • Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwraca uwagę na zmianę przepisów tzw. „specustawy koronawirusowej". W ocenie Rzecznika na jej mocy rodzice dzieci do lat 8. nie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, jeżeli ów placówka będzie otwarta, a sam rodziców podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

  Więcej: ops.pl

 • Od najbliższej soboty (30 maja br.) w przestrzeniach otwartych mogą się odbywać zgromadzenia publiczne do 150 osób. Ich uczestnicy mają obowiązek zachować 2-metrowy dystans od siebie, a w przypadku gdy nie ma takiej możliwości, zasłaniać usta i nos. W środę (27 maja br.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. W konferencji wzięli też udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  Więcej: gov.pl