Informacje przydatne JST - COVID 19

Poniżej publikujemy przydatne informacje dla jednostek samorządu terytorianego w związku z epidemią COVID 19. Będziemy aktualizować je na bieżąco.

 • Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) opublikowało szczegółowe informacje o naborze wniosków w ramach projektu #zdalnaszkoła.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa związaną z wprowadzeniem stanu epidemii i umożliwia 100% sfinansowanie takich wydatków jak:
1. Zakup sprzętu komputerowego, w tym poleasingowego (laptopy, tablety, w szczególnie uzasadnionych przypadkach komputery stacjonarne).
2. Zakup sprzętu umożliwiającego mobilny dostęp do internetu.
3. Zakup oprogramowania.
4. Ubezpieczenie sprzętu.
5. Inne uzasadnione wydatki (np. akcesoria komputerowe).
Wszystkie ponoszone wydatki muszą być niezbędne do wsparcia procesu zdalnego kształcenia.
Nabór wniosków rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 30 września.
Więcej: cppc.gov.pl

 • Rząd pracuje nad projektem ustawy, która stworzy nowe możliwości dla lokalnych władz oraz dla przedsiębiorców. Projekt ma być gotowy najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   
 • Koronawirus. Blachownia i Kłobuck - kolejne samorządy rozdają maseczki mieszkańcom.
  Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

   
 • Koronawirus. Indywidualny wskaźnik zadłużenia utrudnia miastom pomoc dla lokalnych firm. Prezydenci 12 miast Unii Metropolii Polskich podpisali się pod skierowanym do Premiera Mateusza Morawieckiego apelem o złagodzenie reguł wynikających z art. 242 i art. 243 ustawy o finansach publicznych
  Więcej: metropolie.pl

   
 • Koronawirus na Mazowszu. Samorząd kupił niemal 7 tys. testów dla pracowników służby zdrowia.
  Więcej: rdc.pl

   
 • Samorząd Wiślicy walczy z koronawirusem. Na terenie miasta trwa dezynfekcja miejsc publicznych. Odkażane są także obiekty z których najczęściej korzystają mieszkańcy m.in. przystanek autobusowy, ławki w parku a także wejścia do ośrodka zdrowia, sklepów spożywczych i urzędu miasta i gminy. Odkażone zostały także otoczenie obiektów sakralnych.
  Więcej: radio.kielce.pl

   
 • Koronawirus: samorząd spiera się z rządem o pieniądze na miejsca kwarantanny. Niektórzy wojewodowie przerzucają na powiaty obowiązek organizacji miejsc kwarantanny. Nie dając na ten cel pieniędzy. Tymczasem nie mają podstawy prawnej – uważa Związek Powiatów Polskich.
  Więcej: rp.pl

   
 • W praskim szpitalu „Na Homolce" testowano kamerę termowizyjną do pomiaru temperatury ciała z dokładnością 0,5 stopnia Celsjusza. Dzięki zainstalowanej kamerze jest możliwe jednoczesne mierzenie temperatury u maksymalnie 15 osób. 31 marca przy głównym wejściu do szpitala przeprowadzono próbną instalację sprzętu. Testy powiodły się i sprzęt zostanie zainstalowany w szpitalu najpóźniej do 6 kwietnia.
  Zgodnie z doniesieniami medialnymi tego typu urządzenia mają być instalowane w najbliższych dniach w szpitalach oraz instytucjach publicznych w całej Republice Czeskiej. Badania naukowe dowodzą, że u prawie 90% osób zarażonych koronawirusem występuje gorączka a więc tego typu sprzęt może przyczynić się do wstępnej identyfikacji osób potencjalnie zarażonych a nie wykazujących widocznych objawów.
  Więcej: vecerni-praha.cz

   
 • Samorządy działają w czasie pandemii, rządowe propozycje wpływają na ich pracę i zadania.

  Więcej: prawo.pl

   
 • Tarcza antykryzysowa dla spółek komunalnych. Jak przetrwać epidemię?

  Więcej: portalkomunalny.pl

   
 • Ekspert o tarczy: postępowania administracyjne mogą i powinny toczyć się dalej.

  Więcej: samorzad.pap.pl

   
 • Koronawirus: samorządy mogą liczyć na wsparcie ze strony Komitetu regionów. Powstanie platforma, na której lokalne społeczności będą wymieniały informację i potrzeby. Takie rozwiązanie ma też ułatwić realną ocenę środków płynących z UE na walkę z wirusem.

  Więcej: wartowiedziec.pl

   
 • Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.
  Więcej: gov.pl

   
 • W przypadku gdy posiadacz zwierząt domowych lub gospodarskich trafia do izolatorium albo szpitala, a brak jest osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, obowiązek ten spada na gminę - głoszą wytyczne Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW).

  Więcej: samorzad.pap.pl

   
 • Koronawirus: jak banki wspierają firmy i samorządy w związku z pandemią COVID-19?

  Więcej: alebank.pl

   
 • Koronawirus w samorządzie. Unieważnione konkursy, likwidacja kas. O tym, jakie skutki dla samorządów przyniesie pandemia koronawirusa, poinformował prezydent Starachowic Marek Materek. Jedno jest pewne: szykują się spore oszczędności.

  Więcej: kielce.wyborcza.pl

   
 • Miasto Jasło przygotowało „Jasielski pakiet pomocowy" dla firm działających na terenie miasta. Ma on zostać zaprezentowany 7 kwietnia br. podczas, zwołanej w tym celu, sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej Jasła (prowadzonej on-line).

  Więcej: um.jaslo.pl

   
 • Koronawirus w gospodarce. W Radomiu o umorzenie podatku wnioskują nie tylko małe firmy.

  Więcej: echodnia.eu

   
 • Do piątkowego popołudnia kilkanaście portugalskich samorządów terytorialnych ogłosiło całkowitą izolację lokalnych społeczności wprowadzając kontrole wjazdu do gmin. Restrykcje wprowadzone przez lokalnych urzędników mają przeciwdziałać rozszerzającej się epidemii koronawirusa.

  Więcej: gazetaprawna.pl
 • Samorządy na walkę z pandemią przekierowały do 2 kwietnia blisko 1,8 mld zł w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, wynika z szacunków Grant Thornton.
  Więcej: zdrowie.wprost.pl

 • Koronawirus: zmiany w samorządowych finansach. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 odnosi się także do funkcjonowania samorządowych finansów.
  Więcej: rp.pl

 • Dobra współpraca między rządem a jednostkami samorządowymi to rzecz kluczowa w czasach epidemii koronawirusa. O tym, czy taka jest, opowiedział w Gazeta.pl prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
  Więcej: gazeta.pl

 • W ubiegłym tygodniu resort finansów wydał dwa rozporządzenia, które zmieniły terminy sprawozdawczości. Serwis Samorządowy PAP, na podstawie informacji przekazanych przez RIO w Opolu opublikował nowy harmonogram na najbliższe miesiące.
  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Dwa tysiące nauczycieli prowadzących zdalne lekcje może skorzystać z darmowego dostępu do szerokopasmowego internetu. To efekt współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z UPC Polska. Resort już przyjmuje zamówienia.
  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Koronawirus uderza w oświatę. Nauczyciele obawiają się cięć kadrowych. Pandemia wymusza cięcia w szkolnictwie w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy już dziś skracają liczbę zajęć wyrównawczych, w świetlicach, czy nadgodzin. A Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się, że może dojść też do odchudzania kadr nauczycielskich.
  Więcej: money.pl

 • Opolski ratusz pracuje nad miejską „tarczą antykryzysową", która pomoże przedsiębiorcom przetrwać trudny czas epidemii.
  Więcej: czasnaopole.pl

 • Koronawirus obnażył luki w systemie gospodarki odpadami. Obowiązujący model nie uwzględnia odpadów, które wytwarzają osoby chore.
  Więcej: gazetaprawna.pl

 • Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii).
  Więcej: gov.pl

 • Bielski samorząd zamówił testy immunologiczne na koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował wiceprezydent Przemysław Kamiński. Wykonywaniem testów w kierunku choroby COVID-19 ma zająć się Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski w Bielsku-Białej.
  Więcej: bielsko.biala.pl

 • Koronawirus. Samorządy z własnymi tarczami antykryzysowymi dla przedsiębiorców
  Samorządowcy w powiecie nowosolskim chcą wesprzeć firmy w kryzysie związanym z koronawirusem. Pomoc ma polegać m.in. na zwolnieniach podatkowych, zawieszaniu opłat za użytkowanie wieczyste czy odraczaniu terminów płatności. – Mam nadzieję, że ta pomoc w jakimś stopniu pozwoli złapać firmom oddech i przyczyni się do utrzymywania miejsc pracy – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli, gdzie w powiecie działa najwięcej przedsiębiorstw. Pakiety pomocowe w gminach wkrótce wejdą w życie za pomocą specjalnych uchwał.
  Więcej: tygodnikkrag.pl

 • Władze Gdańska zdecydowały się na zakup 2,2 tys. testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. Badania będą przeprowadzane w prywatnym laboratorium diagnostycznym spółki Invicta. Ponadto miasto zakupi środki ochrony osobistej dla służb miejskich oraz medycznych za kwotę 1,5 mln zł.
  Więcej: forsal.pl

 • Nowy Sącz. Miasto jako pierwszy samorząd Polsce zakupiło testy przesiewowe. Mają pomóc w walce z koronawirusem.
  Więcej: gazetakrakowska.pl

 • Klienci gorzowskiego magistratu będą mogli załatwić sprawy urzędowe bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Na potrzeby Urzędu Miasta Gorzowa firma InPost przygotowała dwa paczkomaty.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Pandemia koronawirusa uderzyła ekonomicznie niemal we wszystkie branże. Nie inaczej sprawa ma się z przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi. Ich problemy są jednak szczególne, bo wiążą się także z kadrą, nawet w normalnych warunkach, ograniczoną do minimum.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych.
  Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.
  Więcej: prawo.pl

 • Samorząd Województwa Opolskiego rozpoczął akcję #opolskiesiewspiera.
  Ruszyła regionalna akcja pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego #opolskiesiewspiera, której głównym założeniem jest dobra współpraca w regionie  w  wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej dziś jesteśmy wszyscy.
  Więcej: opolskie.pl

 • Nielimitowany dostęp do GOV.pl, szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, sprzęt komputerowy do zdalnej edukacji i uproszczenie usług pocztowych – to tylko niektóre cyfrowe udogodnienia przyjęte przez Radę Ministrów.
  Więcej: gov.pl

 • Program grantowy dotyczący zakupu sprzętu do zdalnego nauczania spotkał się z olbrzymim odzewem samorządów. Są już pierwsze dotacje i pierwsze zakupy dla uczniów, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z tej formy nauki.
  Więcej: portalsamorzadowy.pl

 • Pomoc publiczna dla przedsiębiorców w dobie epidemii. Instrukcja dla samorządów. Dotychczasowe reguły dotyczące pomocy publicznej nie uległy ani złagodzeniu, ani zniesieniu, zaś pogorszenie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców nie zwalnia podmiotów, które udzielają im pomocy publicznej, z wymogu stosowania przepisów dotyczących takiej formy wsparcia – przypomina jednostkom samorządu terytorialnego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny. Podpowiada zarazem, jak korzystać z możliwości, jakie samorządowcom dała ustawa antykryzysowa w kwestii wsparcia firm.
  Więcej: portalsamorzadowy.pl

 • Jaworzno to jedno z nielicznych miast, które decydują się wykorzystać zamówienia in house i same zajmować się odbiorem odpadów. Trwają procedury umożliwiające przejęcie zadania tamtejszej spółce wodociągowej.
  Więcej: portalsamorzadowy.pl

 • Do 4 mld zł może wynieść całkowita wartość pomocy dla sektora kultury w różnych formach. Obejmuje ona instrumenty wsparcia przygotowane przez rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej, gwarancje bankowe oraz działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczone bezpośrednio na wsparcie dla ludzi i instytucji kultury.
  Więcej: gov.pl

 • Edukowanie mieszkańców o selektywnej zbiórce odpadów czy racjonalnym użyciu wody jest możliwe i cenne również w czasach gdy nie można tego zrobić osobiście – przekonuje Małgorzata Masłowska-Bandosz z Działu Edukacji Ekologicznej Abrys.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Jak powstają zdjęcia satelitarne? Jak należy je interpretować? Jak wykorzystywać je w zdalnym nauczaniu? O tym wszystkim można dowiedzieć się podczas kursu on-line dla nauczycieli, przygotowanego przez Centrum Nauki Kopernik.
  Więcej: gov.pl

 • Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19.
  Więcej: gov.pl

 • Biblioteka miejska w portugalskiej gminie Mortagua uruchomiła usługę wysyłki książek do mieszkańców na czas kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa. Zwrócone przez czytelników książki są kierowane na 30-dniowy pobyt w części biblioteki, do której wejść można tylko w odzieży ochronnej.
  Więcej: instytutksiazki.pl

 • Dodatkowe środki dla ROPS i OPS na walkę z pandemią w ramach PO WER
  Więcej: gov.pl

 • Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.
  Więcej: gov.pl

 • Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie poleca nowoutworzony internetowy „Poradnik Antykryzysowy dla obszarów wiejskich" www.poradnik-row.pl , w którym publikowane są  wyselekcjonowane i  sprawdzone informacje o aktualnych ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki  epidemii dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.
  Więcej: gov.pl

 • Polski Fundusz Rozwoju we współpracy ze Związkiem Miast Polskich uruchomił program transformacji cyfrowej dla samorządów. W ramach portalu pfrdlamiast.pl utworzona zostanie specjalna platforma, łącząca potrzeby technologiczne miast z dostawcami innowacyjnych rozwiązań, którzy chcąc ułatwić funkcjonowanie samorządów oferują preferencyjne warunki testowania i korzystania ze sprawdzonych narzędzi.
  Więcej: https://pfr.pl/aktualnosci/antykryzysowa-platforma-rozwiazan-technologic...

 • Odpady medyczne, nawet powstałe wskutek leczenia pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, są odpadami klasy B (nie A) – wynika z odpowiedzi Głównego Inspektora Sanitarnego opublikowanego w piątek na stronach Naczelnej Izby Lekarskiej.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Nowe sposoby interwencji na rzecz dzieci doświadczających przemocy w okresie epidemii. Liczba przypadków przemocy domowej w okresie epidemii koronawirusa rośnie w gwałtownym tempie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji, przygotowała instrukcję postępowania interwencyjnego w sytuacji podejrzenia krzywdzenia dziecka w okresie epidemii. Dokument dedykowany jest pracownikom służb medycznych, społecznych i pracownikom oświaty.
  Więcej: fdds.pl

 • Koronawirus. Ministerstwo Edukacji odpowiada na pytania UMP dotyczące zdalnej nauki
  Więcej: metropolie.pl

 • Koronawirus. W czasach epidemii miasta wspierają kulturę
  Miasta UMP uzupełniają rządową tarczę antykryzysową lokalnym wsparciem dla ludzi i instytucji kultury. Swoje programy przygotowały m.in. Kraków, Lublin czy Szczeci. W organizowanie wsparcia zaangażowali się także prywatni przedsiębiorcy związani z kulturą, uruchamiając platformy umożliwiające np. wpłacanie dowolnych kwot na rzecz teatrów i podczas transmitowanych w Internecie spektakli.
  Więcej: metropolie.pl

 • Koronawirus. Samorządy tną wydatki na oświatę. Samorządom w związku z epidemią koronawirusa brakuje pieniędzy. Wprowadzają cięcia w oświacie, m.in. ograniczając zajęcia dodatkowe czy też skracając czas pracy świetlicy.
  Więcej: infor.pl

 • Ze względu na znaczny spadek przemieszczania się mieszkańców samorządy decydują o skróceniu pracy latarni. Tak będzie m.in w Olecku i w Krakowie.
  Więcej: pap.pl

 • Ruszył Program Grantowy Fundacji ING Dzieciom, którego celem jest wsparcie działań niezbędnych do prowadzenia edukacji, wychowania, terapii oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Szkoły publiczne, w tym szkoły specjalne, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży mogą się ubiegać o grant w wysokości do 10 tys. zł, który w całości przeznaczą na niezbędne działania, prowadzone w związku z występowaniem epidemii wirusa SARS-CoV-2.
  Więcej: ingdzieciom.pl

 • Ruszył cykl wideokonferencji z wojewodami i starostami dotyczących wdrożonych przez Ministerstwo Rodziny instrumentów pomocowych chroniących rynek pracy.
  Więcej: gov.pl

 • Mimo trudności w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów spowodowanych pandemią koronawirusa, gminy nadal mają problem z uzyskaniem specjalnych pozwoleń od wojewodów. Segregować śmieci trzeba także podczas pandemii – mówią urzędy wojewódzkie i odrzucają wnioski gmin o zmianę organizacji systemów gospodarki odpadami.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Webinarium dla kadry zarządzającej – nowe wyzwania w branży odpadowej
  Więcej: portalkomnalny.pl

 • Miejsca pobytu osób na kwarantannie lub w izolacji to dane wrażliwe, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia. RODO określa, że takie dane powinny być szczególnie chronione i nie powinny być przekazywane poza ściśle określonymi celami. Ważną kwestią pozostaje też jak w ogóle zorganizować odbiór takich odpadów.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Tarcza antykryzysowa dała władzy publicznej furtkę do tego, by ta w czasie epidemii koronawirusa nie rozpatrywała spraw w terminie. Także tych związanych z dostępem do informacji. Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że w tym zakresie konieczna jest zmiana. Wskazuje, że jest to prawo każdego z obywateli, umocowane konstytucyjnie i szansa na kontrolę działań podejmowanych przez władzę.
  Więcej: prawo.pl

 • Gliwice kupiły 13 profesjonalnych generatorów ozonu. Pomogą w dezynfekowaniu pomieszczeń w Szpitalu Miejskim nr 4 oraz miejskich instytucjach i placówkach, które muszą działać mimo epidemii.
  Więcej: miasta.pl

 • Rybnik sfinansował działanie „wymazobusa". Pielęgniarka i ratownik medyczny dojeżdżają specjalnym ambulansem do mieszkańców i pobierają próbki na koronawirusa.
  Więcej: miasta.pl

 • Propozycje osłonowych rozwiązań dla samorządów, w związku z epidemią koronawirusa pomogą w ratowaniu lokalnych budżetów – powiedział PAP wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Znajdą się one w projekcie kolejnej – przygotowywanej przez MR – pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową.

  Więcej: pap.pl


   

 • Minister edukacji: jesteśmy przygotowani, jeśli nauka zdalna potrwa do końca roku szkolnego (WYWIAD)

  Więcej: pap.pl


   

 • Złagodzenie rygorów fiskalnych, zwiększenie dochodów powiatów, uelastycznienie  wydatkowania środków z tzw. „funduszu korkowego" – to niektóre z rozwiązań tzw. tarczy antykryzysowej dla samorządów.

  Więcej: pap.pl


   

 • Regionalne Izby Obrachunkowe zajmują stanowiska w zakresie możliwości rozdysponowania środków zabezpieczonych w ramach rezerwy na zarządzanie kryzysowe, o której mowa w art. 26 ust. 4 w ustawie o zarządzaniu kryzysowym z przeznaczeniem na wydatki mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się oraz walkę ze skutkami wywoływanymi przez wirus SARS-CoV-2.

  Więcej: wartowiedziec.pl


   

 • Nie mamy jasnych wytycznych od urzędów czy innych instytucji państwowych jak działać podczas epidemii – mówi Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Marszowie (woj. lubuskie). Zakłady gospodarki odpadami kierują się więc przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, dobrymi praktykami i znanymi procedurami.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • Związek Miast Polskich uruchomił otwartą platformę dotyczącą rozwoju lokalnego. Platforma nosi nazwę "Forum Rozwoju Lokalnego". Związek Miast Polskich podkreśla, że stworzono ją, by prowadzić debaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i ekspertów. Projekt jest częścią realizowanego przez związek programu "Rozwój lokalny".

  Więcej: portalsamorzadowy.pl


   

 • Serwis Lustro Biblioteki opracował specjalny serwis z informacjami dla bibliotek w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Informacje są na bieżąco aktualizowane i zawierają m.in. wykaz aktów prawnych i komunikatów dotyczących działalności bibliotek. To także źródło opinii prawnych, rekomendacji, porad i materiałów dla bibliotek.

  Więcej: lustrobiblioteki.pl

 • Premier rozmawiał z samorządowcami, nowe propozycje pomocy w tym tygodniu.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Premier zapowiada oszczędności w administracji publicznej i apeluje do samorządów

  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich: rząd powinien ogłosić stan klęski.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Konieczność używania rękawiczek i maseczek oznacza kolejne tony jednorazowych materiałów, które po jednorazowym użyciu trafiają do śmietników. Pół biedy jeśli do kosza. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów – często lądują na ulicach.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • W związku z trwającą pandemią koronawirusa przedstawiciele spółek komunalnych i gmin spodziewają się znacznego spadku dochodów, co przełoży się na inwestycje. Dodatkowo stają w obliczu wielu, niespotykanych dotąd problemów. Pomoc stanowić mają rozwiązania przyjęte w tarczy antykryzysowej. Jak z nich skorzystać? O tym można dowiedzieć się podczas webinarium, które odbędzie się 27 kwietnia.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • W związku z epidemią wirusa COVID-19 Narodowe Centrum Kultury wprowadziło możliwość przejścia na system elektroniczny w przypadku rozliczeń w programach NCK.

  Więcej: nck.pl


   

 • Paradoksalnie, dzięki pandemii koronawirusa administracja publiczna oraz sami petenci uświadomili sobie, jak wiele spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domów. Choć świadomość ta dotarła do nich nieco z przymusu, ukazała pozytywną twarz cyfrowej administracji w Polsce, do której jednak nie przystaje prawo.

  Więcej: portalsamorzadowy.pl


   

 • Z powodu zagrożenia koronawirusem muzea, teatry, biblioteki, filharmonie oraz inne placówki kultury są zamknięte już blisko od miesiąca. Odwołano koncerty, wernisaże, eventy. Większość podmiotów przeniosła swoją działalność do sieci, ale o jakichkolwiek przychodach trudno tu mówić. Resort kultury wprowadził program osłonowy dla artystów z pulą 20 mln zł.  Jakie działania podejmują samorządy, by ochronić kulturalną "substancję".

  Więcej: portalsamorzadowy.pl

 • Premier Mateusz Morawiecki przedstawi 24 kwietnia kolejne informacje dotyczące spraw oświatowych i ewentualnego kolejnego etapu zmian regulacji, które były wprowadzone w związku z koronawirusem.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Podstawą do wydania przez gminę danych ze spisu wyborców może być wyłącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora pocztowego - głosi stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Branża odpadowa alarmuje: na czas epidemii powinny się zmienić zasady gospodarki odpadami. – Epidemia koronawirusa to nie jest czas, w którym mamy troszczyć się o odzyskanie paru procent surowców z masy odpadów komunalnych, ryzykując zdrowie i życie pracowników – mówi dobitnie Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów „Marszów".

  Więcej:portalkomunalny.pl


   

 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, w związku z planowanym ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19.

  Więcej: gov.pl


   

 • NCBR ogłosił nabór wniosków dotyczących wsparcia szpitali jednoimiennych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków pn.  „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19". Przedsięwzięcie zakłada finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych przez:

  - szpitale jednoimienne;

  - konsorcja szpitali jednoimiennych;

  - konsorcja szpitali jednoimiennych i jednostek naukowych.

  Alokacja przeznaczona na realizację projektów wynosi 100 mln zł.

  Więcej: ncbr.gov.pl


   

 • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowych (NGO) i pożytku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło działania antykryzysowe z Funduszy Europejskich (EFS) w okresie COVID-19 skierowane do organizacji pozarządowych (NGO) i pożytku.

  Więcej: gov.pl


   

 • Minister kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o zwiększeniu budżetu programu „Kultura w sieci" do 80 mln zł. Tak znaczące podniesienie budżetu wynika z rekordowego zainteresowania programem, do którego złożono łącznie ponad 12 000 wniosków.

  Więcej: gov.pl


   

 • Przedłużenie o rok okresu ewaluacji działalności naukowej, możliwość obrony prac doktorskich online, uelastycznienie procedur czy przeprowadzanie posiedzeń organów kolegialnych z wykorzystaniem technologii informatycznych - m.in. takie rozwiązania dotyczące nauki i uczelni wprowadza tzw. druga tarcza antykryzysowa.

  Więcej: gov.pl


   

 • Prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński po wideokonferencji z przedsiębiorcami, której celem było znalezienie sposobów wsparcia lokalnych firm wystąpi do ministra finansów o zwolnienie wszystkich samorządów z płacenia (do budżetu państwa) podatku VAT od przeprowadzanych w tym roku inwestycji.

  Więcej: miasta.pl

 • W nowym projekcie specustawy koronawirusowej zaproponowano nowe terminy realizacji obowiązków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • Prezydenci części miast nie przekazali Poczcie Polskiej spisu wyborców, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. Rząd znalazł inny sposób na przekazanie danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło Poczcie informacje z rejestru PESEL. Problem w tym, że to nieco inna baza, bo rejestr PESEL nie zawiera informacji o osobach dopisanych do rejestru wyborców poza miejscem zameldowania.

  Więcej: prawo.pl


   

 • „Specustawa funduszowa" ułatwiająca realizację projektów ze środków europejskich weszła w życie.

  Więcej: gov.pl


   

 • Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne i może zmniejszyć środki dla Polski.

  Więcej: prawo.pl


   

 • Koronawirus zmienił drastycznie sposób życia w Polsce i na całym świecie. Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR przeprowadziło badanie o pierwszych reakcjach polskich miast w związku z epidemią.

  Więcej: miasta.pl

 • Czy specjalnie przygotowane do głosowania nadawcze skrzynki pocztowe są urnami wyborczymi? Jak zorganizować wybory w razie zakażenia członka komisji wyborczej? To niektóre z pytań, jakie postawił Związek Gmin Wiejskich RP, opiniując projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów regulujące między innymi kwestię noszenia przyłbic w urzędach administracji publicznej przy obsłudze klientów (interesantów) - pod pewnymi warunkami.

  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Jak pracować bezpiecznie w dobie epidemii – poradnik dla samorządowców. Jak przyjmować interesantów? Jak ustawić biurka w pomieszczeniu biurowym? W jaki sposób przyjmować dokumenty i co zrobić z klimatyzacją? Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci i samorządowcy.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Epidemia koronawirusa spowodowała, że niektóre branże przemysłu stanęły, a w konsekwencji nie generują odpadów. To zaś sprawiło, że cementowniom zabrakło paliwa pochodzącego z odpadów wysokokalorycznych, czyli tzw. RDF-u.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • W projekcie kolejnej tarczy antykryzysowej zaproponowano szereg zmian, które mają pomóc samorządowym budżetom. Chodzi m.in. o odłożenie rat tzw. janosikowego. Niestety nie ma szans na jego umorzenie – dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt ten nie rozwiązuje problemów, a jedynie przesuwa je w czasie – oceniają samorządowcy.

  Więcej:portalkomunalny.pl


   

 • Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2 – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum

  Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • Narodowe Centrum Kultury zaprasza na webinar, na którym zostaną przedstawione proste narzędzia i dobre praktyki, jak radzić sobie z zarządzaniem zdalnym oraz towarzyszącą nam niepewnością.

  Więcej: nck.pl


   

 • Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Komisja Europejska uruchamiają nowy pilotażowy instrument gwarancji na rzecz poprawy dostępu osób i organizacji inwestujących w umiejętności i kształcenie do źródeł finansowania. Instrument o wartości 50 mln euro przewiduje wsparcie dla studentów, uczących się, przedsiębiorstw inwestujących w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników oraz organizacji oferujących kształcenie i szkolenie.

  Więcej: wielkopolska.eu


   

 • Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała analizę prawną pn. „Instytucje samorządowe w okresie SARS CoV-2: praca zdalna i wsparcie społeczności lokalnej".

  Więcej: archiwum.batory.org.pl

 • Odłożenie płatności tak zwanego „podatku janosikowego" na później, co proponuje samorządom rząd, nie rozwiązuje ich zdaniem problemu. Uważają, że w czasie pandemii i znacznego obciążenia ich budżetów, to państwo powinno wziąć na siebie wyrównanie strat słabszym samorządom. Tym bardziej, że ten podatek jest obliczany na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, czyli czasów dobrej koniunktury.

  Więcej:prawo.pl


   

 • Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Tym rodzicom, którzy nie będą mogli posłać dziecka do placówki, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

  Więcej: gov.pl


   

 • Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury została ogłoszona w środę podczas konferencji Prezesa Rady Ministrów.  

  Więcej: gov.pl


   

 • Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 4 maja 2020 roku biblioteki mogą zostać otwarte. Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organizatorem po konsultacji z sanepidem.

  Więcej: bn.org.pl


   

 • Od 6 maja br. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą otwarte.

  Więcej: gov.pl


   

 • Przedszkola otwarte od 6 maja – pytania i odpowiedzi opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Więcej: gov.pl


   

 • Dyrektor jednostki systemu oświaty ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych lekcji realizowanych zdalnie, w tym godzin ponadwymiarowych. Nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za zrealizowane w tym okresie godziny ponadwymiarowe ustalone zgodnie z tymi zasadami.

  Więcej: prawo.pl


   

 • Dzięki współpracy miasta Otwocka z lokalną firmą dziennie powstaje aż 5 tysięcy przyłbic. Pierwszych 20 tysięcy otrzymają bezpłatnie mieszkańcy, potem Otwock będzie pomagał innym gminom.

  Więcej: miasta.pl

 • Od samorządów oczekuje się wsparcia przedsiębiorców, ale samorządom na rękę nie chce pójść nikt. Proponuje się nam poluzowanie możliwości zaciągania kredytów, ale żadnych nowych pieniędzy. Tyle że kredyt będzie trzeba w przyszłości spłacić z odsetkami – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

  Więcej: prawo.pl


   

 • Decyzję o tym, czy powrócimy do stacjonarnej formy nauczania podejmiemy w drugiej połowie maja – powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Odniósł się również do ewentualnej kwestii zmiany terminu ferii letnich.

  Więcej: pap.pl


   

 • W poniedziałek opublikowano aktualizację wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dokument publikujemy pod depeszą.

  Więcej: pap.pl 

 • Otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi będzie możliwe od 6 maja. To możliwość i wybór, a nie przymus. Od czego należy zacząć? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpowiada jak przygotować się do otwarcia żłobka czy klubu dziecięcego. Bezpieczeństwo dzieci i pracowników to priorytet.
  Więcej: gov.pl

   

 • W związku z najnowszymi wynikami badań nad koronawirusem Sars-CoV-2 Biblioteka Narodowa zmienia rekomendację dotyczącą okresu kwarantanny dla książek i innych publikacji przechowywanych w bibliotekach.
  Więcej: instytutksiazki.pl 

   

 • Podsumowanie instrumentów wsparcia dla ngo w związku z COVID-19. Pandemia COVID-19 i środki wobec niej podjęte wpłynęły na codzienne funkcjonowanie tysięcy organizacji pozarządowych w Polsce. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zaistniałej sytuacji przyjęto szereg aktów prawnych zwanych potocznie „tarczą antykryzysową”.
  Więcej: trzeci.org

   

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli – działania MEN na rzecz cyfryzacji edukacji.
  Więcej: gov.pl

 • Ruszyło „Repetytorium Maturzysty”, czyli nowa oferta Telewizji Polskiej skierowana do maturzystów. To propozycja dla uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości. Materiały dostępne będą także na VOD.TVP.PL. Ministerstwo Edukacji Narodowej jest partnerem projektu.
  Więcej: gov.pl

 • Prezes Związku Miast Polskich zgłosił w Senacie inicjatywę legislacyjną dotyczącą szczególnych rozwiązań dla samorządu terytorialnego w związku z epidemią.

  Więcej: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/projekt-tarczy-samorzadowej-zgloszony-w-senacie


   

 • W pierwszym dniu uruchomienia opieki w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych otwarto ponad 1 tys. 600 placówek, przeważnie w małych miejscowościach. Opiekę znalazło w nich prawie 11 tys. dzieci - poinformował w środę resort edukacji.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Kolejne etapy odmrażania gospodarki zależą od rozwoju epidemii w kraju – podkreślił resort zdrowia, odnosząc się do postulatów Unii Metropolii Polskich dotyczących zwiększenia liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W środę 6 maja rekordowo wiele autobusów i tramwajów wyjechało na ulice Wrocławia.

  Więcej: samorzad.pap.pl 


   

 • Przyznawanie dodatków mieszkaniowych i zmiany w funkcjonowaniu TBS-ów zawiera m.in. przedstawiony przez resort rozwoju do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, który ma przeciwdziałać negatywnym skutkom koronawirusa.

  Więcej: portalsamorzadowy.pl


   

 • Resort funduszy i polityki regionalnej wraz z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej włączył do Funduszowego Pakietu Antywirusowego 500 mln zł na szybką pomoc dla instytucji opieki - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

  Więcej: portalsamorzadowy.pl


   

 • Spalarnie w Poznaniu i Koninie odmówiły przyjęcia odpadów z kwarantanny pochodzących z Kalisza i okolic. Takie rozwiązanie – jako bardziej bezpieczne od składowania – wskazywał wojewoda wielkopolski.

  Więcej: portalkomunalny.pl  


   

 • Dodatkowe 180 mln zł na zakup sprzętu dla uczniów i działania MEN na rzecz zdalnej nauki w ramach programu #zdalnaszkoła +. Kryterium dofinansowania będzie liczba rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia. Jedyna różnica w stosunku do wcześniejszego programu jest taka, że pieniądze otrzymają tylko gminy.

  Więcej: gov.pl

   

 • Do skrzynek mieszkańców trafił list od prezydenta Opola. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi stolicy Opolszczyzny. Wciąż pozostajemy więc wiarygodnym partnerem jeśli chodzi o możliwości regulowania zobowiązań finansowych, ale nagły spadek formy finansów Opola jest jednak faktem.

  Więcej: czasnaopole.pl

   

 • Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK), prof. Rafał Wiśniewski został powołany w skład Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by przedstawić propozycje rekomendacji w zakresie dalszego funkcjonowania domów i ośrodków kultury w okresie epidemii. W związku z tym NCK zaprasza wszystkich menedżerów zarządzających lokalnymi instytucjami kultury do zgłaszania swoich propozycji i sugestii w tym zakresie.

  Więcej: nck.pl

   

 • Klub PiS przygotował projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego.

  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu oznakował pojemniki wystawiane przez osoby zarażone koronawirusem. Jednak według przepisów takich danych nie mogą udostępniać ani gminy, ani sanepid. Skąd zatem firma odpadowa wiedziała kto jest zakażony?

  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Przegłosowano poprawki istotne dla samorządowców.

  Więcej: samorzad.pap.pl 

   

 • Ponieważ zdaniem epidemiologów wkraczamy w kolejną fazę epidemii, to należy odejść od systemu szpitali jednoimiennych, które świecą pustkami i stworzyć w każdej placówce powiatowej oddział, na którym mogliby być hospitalizowani pacjenci z COVID19 z danego.

  Więcej: prawo.pl

   

 • „Tarcza finansowa" to element wsparcia dla podmiotów dotkniętych kryzysem z powodu epidemii koronawirusa. Wsparcie ma formę subwencji, które później w dużej części mogą zostać umorzone. Wartość programu to 100 mld złotych, z czego przewiduje się umorzenie około 60 miliardów. Za program odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. Czy organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wsparcia?

  Więcej: trzeci.org 

   

 • Narodowe Centrum Kultury organizuje webinarium pt. „Prawo autorskie a kultura w internecie". Webinarium odbędzie się w środę 20 maja 2020 r. , w godz. 12:00—13:30.

  Więcej: nck.pl 

   

 • W jaki sposób samorząd może dofinansować szpital lub dokonać zakupów dla zoz, jak JST mogą wspólnie dotować placówki medyczne – wyjaśnienia tych kwestii opracowała RIO w Łodzi.

  Więcej: samorzad.pap.pl 

   

 • Wytyczne z różnych obszarów, zamieszczone na stronach poszczególnych ministerstw, we współpracy z GIS, zebrano w jednym miejscu na stronie internetowej Inspektoratu.

  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Rząd ogłosił trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami.
  Więcej: premier.gov.pl


   

 • Co ze szkołami do wakacji? 18 maja br. uruchomione zostaną kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywrócona zostanie również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach zostaną przywrócone zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej oraz będzie umożliwiona realizacja praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.
  Więcej: gov.pl


   

 • Senat przegłosował w środę w nocy i skierował do Sejmu projekt ustawy, która w związku z koronawirusem zawieszać ma do końca 2021 roku janosikowe oraz zawiera inne ważne zapisy. Nowe przepisy mają pozwolić również na ograniczenie wydatków gmin w związku z budżetami partycypacyjnymi. Druk ustawy, nad którą pracował Senat, prezentujemy w załączeniu.
  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • 18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzealnika. Od lat temu świętu towarzyszyła Noc Muzeów – wydarzenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. W tym roku jednak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie rekomenduje organizowania Nocy Muzeów w tradycyjnej formule, wskazując, że w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem i – co najważniejsze – bezpiecznym będzie wirtualne zwiedzanie.
  Więcej: gov.pl


   

 • Dopuszczenie do działalności kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych, możliwość prowadzenia prób i ćwiczeń, jak również dokonywania nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury oraz umożliwienie prowadzenia indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych zakłada III etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
  Więcej: gov.pl 


   

 • W czasach gdy najwyższym priorytetem stało się zdrowie publiczne, władze wielu miast europejskich podejmują zielone inicjatywy. Paryż chce przygotować aż 650 km ścieżek rowerowych. Pierwsze będą gotowe już w maju.
  Więcej:  euractiv.pl 

 • Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowała wspólne oświadczenie w sprawie konieczności podjęcia natychmiastowych działań osłonowych dla samorządu terytorialnego, w związku ze skutkami ograniczeń wprowadzonych w ramach stanu epidemii.
  Więcej: 
  samorzad.pap.pl 
   

 • W ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa ma pomóc odkażanie miejsc publicznych. Sposobów na dezynfekcję jest wiele. O tym, które miejsca rekomenduje się w pierwszej kolejności, jakie zastosować preparaty, jaka jest skuteczność tego typu działań itp. będą dyskutować prelegenci i uczestnicy webinarium „Dezynfekcja przestrzeni publicznej", które odbędzie się 22 maja.
  Więcej: portalkomunalny.pl
   

 • Opublikowano wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna.
  Więcej: 
  gov.pl
   

 • Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca br.
  Więcej: 
  gov.pl
   

 • Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy tym samym obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach. Przygotowaliśmy dodatkowe wytyczne związane z umożliwieniem opieki dla dzieci z klas I-III i organizowaniem konsultacji na terenie szkoły.
  Więcej: 
  gov.pl
   

 • Dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I-III i organizacją konsultacji na terenie szkoły.
  Więcej: 
  gov.pl
   

 • W przypadku spadku koniunktury gospodarczej skutki ponosi budżet państwa, jak również samorządy - mówi PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Zapewnił, że większa subwencja rekompensuje częściowo ubytki dochodów JST z tytułu PIT i CIT.
  Więcej: 
  samorzad.pap.pl
   

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a w przypadku organizacji i przeprowadzania tegorocznych egzaminów z Centralną Komisją Egzaminacyjną, przygotowało szereg wytycznych przeciwepidemicznych, które przede wszystkim zapewnią dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół i placówek bezpieczne warunki, a organom prowadzącym i dyrektorom pomogą w zorganizowaniu pracy w czasie epidemii związanej z COVID-19.
  Więcej: gov.pl

 • Samorządy straciły w kwietniu blisko 40 proc. dochodów z tytułu udziału w podatku PIT – wynika z analizy przygotowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. „Samorządy potrzebują swojej tarczy" – podkreślił Jacek Gursz, szef Stowarzyszenia i burmistrz Chodzieży. 

  Więcej: samorzad.pap.pl
   

 • Przeprowadzone w Łodzi badania na obecność koronawirusa wśród pracowników miejskich przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie zakażeniem u 456 osób. W związku z tym w poniedziałek otwarto tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. Głos w sprawie zabrała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

  Więcej: samorzad.pap.pl
   

 • Brak odpowiedzialności za produkt przez producetnów, niestabilność rynku, a do tego pandemia koronawirusa, która obnażyła luki systemu gospodarki odpadami. Przedstawiciele instalacji apelują: ROP jest niezbędny.

  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Procedury, terminy jak i opisy czynności związanych z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w 2020 roku: maturalnego, ósmoklasisty, zawodowego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie – to główne kwestie ujęte w podpisanym dziś, 19 maja rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
  Więcej: gov.pl 


   

 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało „Wytyczne dla instytucji prowadzących działalność artystyczną".
  Więcej: gov.pl


   

 • W Polsce każdego roku produkuje się 3,5 mln ton plastiku i trend ten jest rosnący. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie podatku od wyrobów plastikowych produkowanych lub importowanych, które nie zawierają co najmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu. O wprowadzenie takiego zapisu do kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej wnioskuje Stowarzyszenie „Polski Recykling".
  Więcej: portalkomunalny.pl


   

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.
  Więcej: gov.pl 


   

 • Od przyszłego tygodnia rozpocznie się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe będzie m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. – Pragnę zaznaczyć, że umożliwienie nie oznacza obowiązku otwarcia placówek natychmiast po 24 maja. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej i będzie podejmowana przez wojewodów.
  Więcej: gov.pl


   

 • Rozrastające się miasta wkraczają coraz mocniej w naturalne siedliska dzikich zwierząt. Zwierzęta szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, ale ich występowanie w przestrzeni miejskiej często prowadzi do sytuacji konfliktowych - groźnych zarówno dla samych zwierząt jak i ludzi. NIK sprawdziła, jak gminy zajmują się ochroną mieszkańców i ich mienia przed zagrożeniami powodowanymi przez takie zwierzęta.
  Więcej: prawo.pl

   

 • Dyrektorzy placówek medycznych apelują do ministra zdrowia, by na nowo wycenił procedury medyczne, gdyż w czasie epidemii koszty ich wykonania wzrosły. Jak wyliczają, trzeba było np. kupić więcej i droższych środków ochrony osobistej. Jednak eksperci sugerują, że szpitale nie powinny narzekać, bo dostawały te same pieniądze z NFZ, a wykonywały mniej procedur.
  Więcej: prawo.pl

   

 • Wiele miast już na początku epidemii podjęło decyzje o rezygnacji z opłat w strefie płatnego parkowania. Właśnie wznawiają ich pobieranie, bo trwa „odmrażanie" gospodarki, jest więcej autobusów, a na ulgach straciły wpływy do budżetów. Tymczasem okazuje się, że zawieszanie opłat miało błędne podstawy, bo wydawali je burmistrzowie i prezydenci, a powinny - rady.
  Więcej: prawo.pl

 • Rząd przyjął w środę kolejną pakietową ustawę, składającą się na tarczę antykryzysową. Znalazły się w niej zapisy ważne dla finansów samorządów terytorialnych. M.in. z poślizgiem będzie można zapłacić raty janosikowego przypadające w czerwcu i w lipcu 2020 roku.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę nowelizację rozporządzenia ministra edukacji w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z COVID-19, dotyczącą przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych, w tym matur.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • Lato nad Bałtykiem - jak przyciągnąć i przyjąć turystów głowią się samorządy. Świnoujście przygotowuje kampanię reklamową, burmistrz Darłowa chce, by o tym gdzie w kurortach nosić maseczki decydowali samorządowcy, Sopot oczekuję na realne wytyczne ws. organizacji plaż, Mielno - by straż miejska wróciła pod jurysdykcję miasta. Samorządowcy rozmawiają z rządem o organizacji sezonu letniego nad Bałtykiem.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • Ze względu na epidemię koronawirusa polskie miasta zaczęły stosować regularną dezynfekcję przestrzeni publicznych. Koszty odkażania sięgają już milionów złotych. Jak wygląda dezynfekcja miast w praktyce mówi Jacek Sobczyk, dyrektor zakładu oczyszczania w MPO Kraków.
  Więcej: portalkomunalny.pl

   

 • Od przyszłego tygodnia rozpocznie się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe będzie m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. – Pragnę zaznaczyć, że umożliwienie nie oznacza obowiązku otwarcia placówek natychmiast po 24 maja. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznym i pracownikom – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik. Ostateczna decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemicznej i będzie podejmowana przez wojewodów.
  Więcej: gov.pl

   

 • Załamanie rynku recyklerów, zmieniający się rynek odbioru z instalacji frakcji kalorycznej, a także widmo szarej strefy. Jak koronawirus wpłynął na branżę gospodarki odpadami? Wiadomo, że uaktywniła się szara strefa.
  Więcej: portalkomunalny.pl

   

 • Powszechnego badania pod kątem zakażenia COVID–19 ze szczególnym uwzględnieniem kadry nauczycielskiej oraz pracowników instytucji opiekuńczych i oświatowych - takiego programu chce Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski (SGiPW). Postulat skierowano do premiera.
  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Wysłanie uczniów klas I-III z powrotem do szkoły to nie obowiązek, ale możliwość - powiedział w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak mówił, są miejsca w kraju, gdzie skorzystało z tego kilkanaście procent dzieci, i takie, gdzie są pojedyncze zgłoszenia.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • Kilka procent uczniów klas I-III z podstawówek poszło w poniedziałek do szkół – wynika z danych zebranych przez PAP w kilku województwach. W Świętokrzyskiem było to 2,6 proc.; w Opolskiem - co dziesiąty uczeń.
  Więcej:  samorzad.pap.pl


   

 • Związek Powiatów Polskich apeluje do ministra edukacji o wprowadzenie kolejnego terminu dodatkowego w sprawie matur. Samorządowcy zwracają uwagę na sytuację epidemiczną w woj. śląskim.
  Więcej: samorzad.pap.pl

   

 • Podczas sesji plenarnej w środę, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi nowe projekty wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i planu odbudowy. Posłowie przedyskutują projekty, ale już wezwali do utworzenia pakietu środków odbudowy gospodarczej w wysokości 2 bilionów euro, aby pomóc UE stanąć na nogi po pandemii COVID-19.
  Więcej: europarl.europa.eu


   

 • Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce zamieściła na swojej stronie internetowej „Informator i poradnik dla organizacji społecznych na czas epidemii".
  Więcej: www.filantropia.org.pl


   

 • Miasta po epidemii: prosty sposób na redukcję smogu.
  Więcej: miasto2077.pl

 • Związek Powiatów Polskich mając na uwadze dobro absolwentów szkół średnich, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego, zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o interwencję w sprawie wprowadzenia do harmonogramu przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku 2020 drugiego terminu dodatkowego przypadającego na początek sierpnia bieżącego roku.
  Więcej: zpp.pl

   

 • I kwartał 2020 roku mimo obniżonych stawek PIT wykazywał stabilność dochodów z tego tytułu rok do roku. Kwiecień okazał się szokiem. Wśród zbadanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski jednostek były takie, które wykazały jedynie 38 proc. dochodów z 2019 roku. Średnio gminy i powiaty uzyskały dochody na poziomie 61 proc. kwietnia 2019. Co potwierdza wcześniejsze badanie Związku Miast Polskich.
  Więcej: wspolnota.org.pl

   

 • Katowice wdrażają Pakiet Oszczędnościowy 1.0. 46 mln zł mniej z PIT i CIT za kwiecień wpłynęło do kasy miasta niż w 2019 roku. Pakiet Oszczędnościowy przyniesie w tym roku 12,6 mln zł na wydatkach bieżących. Środki pójdą na walkę z epidemią.
  Więcej: miasta.pl

   

 • Miasta po epidemii: Seattle chce poprawić kondycję fizyczną obywateli. Dlatego zamyka aż 20 mil ulic dla aut, aby z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego mieszkańcy mogli zająć się rekreacją. Program prowadzony pod hasłem Stay Healthy Streets, czyli zachowaj zdrowe ulice, ma zmotywować mieszkańców do tego, aby po znużeniu kwarantanną wyszli z domów. Będą mieli dość przestrzeni i świeższe powietrze.
  Więcej: miasto2077.pl

 • W Dniu Samorządu Terytorialnego w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu tzw. tarczy 4.0, która przewiduje m.in. osłonowe rozwiązania dla JST. Projekt tych przepisów MR przygotowało w dialogu z samorządowcami.
  Więcej: gov.pl


   

 • Innowacyjne działania polskich miast przeciwko COVID-19. Chcesz dowiedzieć się, czym jest Urzędomat lub, w których miastach służby porządkowe wykorzystały drony do patrolowania ulic? Poznaj najlepsze z praktyk, które w obliczu pandemii pomagają samorządom troszczyć się o swoich mieszkańców, wspierać przedsiębiorców oraz unowocześniać system edukacji, czy funkcjonowanie urzędów. Niektóre z zaproponowanych rozwiązań pomogą adresować problemy miast przyszłości.
  Więcej: startup.pfr.pl

 • Od 6 czerwca możliwość odmrożenia m.in. kin, teatrów i filharmonii.
  Więcej: gov.pl


   

 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wytyczne dotyczące prowadzenia zajęć na uczelniach artystycznych.
  Więcej: gov.pl

   

 • Przedstawiciele europejskich organizacji odpadowych napisali w liście otwartym skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i innych wysokich urzędników unijnych, aby przyjąć nowy plan działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, który byłby integralną częścią europejskiego planu wychodzenia ze skutków epidemii COVID-19.
  Więcej: portalkomunalny.pl