Zabytki sakralne

obraz_015

Legenda o lokalizacji zakrzowskiego drewnianego kościoła

Ciekawostkę stanowi legenda mówiąca o lokalizacji drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim. Otóż zakupione i zwiezione drewno na budowę kościoła składowane między Ligotą Turawską, a Zakrzowem Turawskim, w ciągu nocy zmieniło swoje miejsce położenia. Mieszkańcy pomyśleli, że ktoś dla kawału przewiózł drewno, dlatego też przewieźli materiał z powrotem na plac budowy. Jednak drewno w tajemniczy sposób znów zmieniło swoje miejsce. Sytuacja ta powtórzyła się parę razy. Kościół, zatem wybudowano tam, gdzie „nieznane siły” ulokowały ów materiał budowlany.

 

kosciol_w_ligocie_turawskiej_-_rys._walter_swierc

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej zbudowano w 1936r. Prosta, murowana bryła trójnawowej bazyliki nawiązuje do architektury romańskiej, zaś wieńczy ją wysoka, kwadratowa wieża.
 

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Główna 34

kosciol_sw_rocha

Co łączy zjawę z pagórka w strasznym lesie i Kościół św. Rocha?

Przed wielu, wielu laty potok, który dziś dzieli wieś Dobrzeń Wielki niemal na dwie równe części, przepływał przez gęsty las. Pomimo tego, że o lesie, od wieków opowiadano sobie straszne historie, dzieci chętnie tam wędrowały w poszukiwaniu najsłodszych czarnych jagód.

2._turawa_2

„Bierdzańska Śmierć”

 

Mało, kto wie o istnieniu „bierdzańskiej śmierci”. Starsze osoby zamieszkujące Bierdzany w swoich wypowiedziach nieraz używają zwrotu „wyglądasz, jak bierdzańska śmierć”. Tak określa się ludzi chorowitych, słabowitych, bladych. Mieszkańcy nie wiedzieli skąd wziął się ów zwrot. Wszystko się wyjaśniło przy okazji remontu kościoła w 1961r. gdy wśród odnalezionych polichromii/malowideł widniało to przedstawiające „śmierć bierdzańską”. „Najprawdopodobniej w okolicy musiało się wydarzyć coś ważnego, skoro w małym wiejskim kościółku namalowano motyw śmierci”.

 

1._turawa

Drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

Drewniany zabytkowy kościół w Zakrzowie Turawskim p.w. św. Piotra i Pawła został wybudowany w roku 1759 co potwierdza odlew umieszczony po prawej stronie wieży kościelnej, na którym znajduje się data budowy obiektu. Maleńka, drewniana świątynia stoi na północno-zachodnim końcu wsi, na skraju pól uprawnych, w obrębie cmentarza z licznymi starymi drzewami. Ma on konstrukcję zrębową. Nieforemna bryła z niższym, wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium oraz z licznymi przybudówkami i prostą, kwadratową wieżą od frontu nakryta jest gontowymi dachami z 1815 r.

kapliczka

Kapliczka- studzionka w Żyrowej

Żyrowa. Jedyna na Opolszczyźnie, okrągła, dwufunkcyjna kapliczka- studzionka, wzniesiona na początku XIX wieku.

koscol_pod_wezwaniem_sw_marii_magdaleny

Kościół św. Marii Magdaleny w Jasionej

Kościół św. Marii Magdaleny w Jasionej. Zbudowany w 1911 r. w stylu neobarokowym na miejscu kościoła z XIV w. Podczas budowy zachowano prezbiterium z poprzedniego kościoła, które obecnie stanowi jedną z bocznych kaplic. W prezbiterium tym w 1912 r. odsłonięto gotyckie polichromie przedstawiające między innymi sceny Ukrzyżowania i Sądu Ostatecznego.

kosciol_pod_wezwaniem_sw_mikolaja

Kościół filialny św. Mikołaja w Żyrowej

Kościół filialny św. Mikołaja w miejscowości Żyrowa. Powstał ok. 1300r,  rozbudowany w pierwszej połowie XVIII w., i odrestaurowany w XIX w. i w latach 1932-1936.

002

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim

W centrum wsi wyróżnia się z daleka wysmukłą sylwetką i wysoką na 31 m wieżą kościół p.w. św. Michała Archanioła. To prawdopodobnie już trzecia świątynia Kotorza, zbudowana w 1782 r. z fundacji Franciszka i Anny Barbary von Gaschin, ówczesnych właścicieli Turawy i wielu okolicznych wsi. Orientowana budowla jest jednonawowa, bez wyraźnie wyodrębnionego prezbiterium oraz z wieżą wbudowaną w korpus nawy od strony zachodniej. Wnętrze zachowało charakter późnobarokowy, choć zostało znacznie zmienione w ciągu XIX w. Przy południowej nawie rzuca się w oczy neorenesansowa kazalnica z 1908 r.

dsc_0392_0

Drewniany kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach

Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach wzniesiono w 1711r. w miejscu starszego, którego istnienie odnotowano już w 1410r. Kościół zbudowany jest na małym wzniesieniu pośród starych drzew, pięknie prezentuje się od północy, znad brzegu niewielkiego stawu. Zbudowany w konstrukcji zrębowej, ma wysmukłą, słupową wieżę z izbicą i baniastym hełmem. Ponad kalenicę dachu wyrasta nad skrzyżowaniem naw niewielka wieżyczka sygnaturki, również przykryta baniastym hełmem. Kościół wyróżniają świetne proporcje oraz gontowe dachy, co dodaje jego sylwetce wyjątkowego uroku.

Strony

Subskrybuj Zabytki sakralne