Zespoły pałacowo-parkowe

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

arboretum4

Park dendrologiczny w Lipnie

Ogród botaniczny w Lipnie został założony około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Jest jednym z najstarszych, najcenniejszych i najbardziej renomowanych placówek przyrodniczych w Polsce. Po terenie ogrodu wytyczone są ścieżki edukacyjne, a przed egzemplarzami drzew i krzewów znajdują się tabliczki informacyjne.

palac_rodzinny

Wczesnobarokowy kompleks pałacowo-parkowy

Wczesnobarokowy kompleks pałacowo-parkowy z I połowy XVII wieku, wzniesiony przez hrabiów von Gaschin, a przebudowany przez ostatnich właścicieli - rodzinę von Francken-Sierstorpff. Zabytkowy kompleks pałacowy otacza rozległy park o powierzchni 11,5 ha.

Pałac w Turawie z XVIII w. należący przez lata do rodziny von Garnier

Pałac w Turawie z XVIII w. należący przez lata do rodziny von Garnier.

dsc02189

Zespół Jezior Turawskich

Zespół Jezior Turawskich w skład, którego wchodzą Jezioro Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe oraz Jezioro Srebrne. Jezioro Duże należy do najładniejszych sztucznych zbiorników wodnych w kraju a jego duża powierzchnia zapewnia doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Nad Jeziorem Średnim w okresie wakacyjnym funkcjonuje strzeżone przez ratowników miejsce wyznaczone do kąpieli, a dla zmęczonych pływaniem została wybudowana ścieżka z oświetleniem – idealna do spacerów czy nordic walkingu, boisko sportowe a dla najmłodszych plac zabaw.

 

tulowice2

Stara Willa Schlegelmilcha (XIX w.)

Willa Erharda Schlegelmilcha, jednego z właścicieli tułowickiej fabryki porcelany, wybudowana w 1912 roku, położona w pobliżu pałacu Frankenbergów  przypomina o wyrafinowanym guście  właściciela. Po roku 1945 roku utworzono w nim  dziecięcy oddział Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Opolu, który funkcjonował do 1999 roku. Obecnie willa jest własnością prywatną. Jednym ze skarbów willi jest olbrzymi porcelanowy żyrandol, wykonany przez tułowickiego modelarza Wilhelma Kahlerta na podstawie berlińskiego rzeźbiarza Freya.

tulowice6

Pałac w Tułowicach

 Wzniesiony  w 1879 roku, być może z zachowaniem reliktów starszego. Murowany , neorenesansowy, z bogatym wystrojem architektonicznym. W skład Zespołu pałacowego wchodzą - pałac, młyn wodny, czworak , stajnia wraz z okalającym parkiem (XVIII-XIX w.). Obecnie w pałacu znajduje się internat dla uczniów Zespołu Szkół. Z dawnego kilkudziesięciohektarowego parku, rozciągającego się od Ligoty Tułowickiej aż po Skarbiszowice, utrzymywana jest jedynie jego skromna część, usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu.

Rezerwat przyrody „Złote Bagna”

Rezerwat przyrody „Złote Bagna” – zlokalizowany  jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Bory Niemodlińskie” oraz Obszaru Natura 2000 „Bory Niemodlińskie”, w odległości ok. 1 km na północ od wsi Szydłów i zajmuje powierzchnię 33,17 ha. Przedmiotem ochrony jest mało zniekształcone torfowisko wysokie z ciekawą szatą roślinną oraz bogatą awifauną. Wyróżniającym się gatunkiem tego ekosystemu jest wełnianka pochwowata porastająca teren torfowiska. Rezerwat „Złote Bagna” jest jedną z najważniejszych ostoi mszaków, zwłaszcza torfowiskowych, w województwie opolskim.

Park krajobrazowy z ruinami zamku

Park krajobrazowy z ruinami zamku - w parku krajobrazowym stworzonym w połowie XIX wieku przez Gustawa Meyra, twórcę ogrodów berlińskich, znajdują się ruiny pałacu, który niegdyś był siedzibą możnego rodu von Seherr- Thoss. W parku znajdują się liczne okazy starodrzewia, w tym 200 letni wiąz polny.

zamek_w_mosznej

Zespół parkowo- pałacowy w Mosznej

Zespół parkowo- pałacowy w Mosznej – dawna rezydencja śląskiego rodu Tiele Winklerów, obecnie jeden z najciekawszych obiektów turystycznych województwa opolskiego. Najstarsza część zamku w Mosznej jest odbudowanym pałacykiem o barokowych XVIII - wiecznych formach. Plan zamku układa się w nieregularny kształt litery U, przy czym skrzydła boczne, dołączone od wschodu i zachodu do środkowej części pałacu, głęboko wchodzą w stronę parku, ujmując z obu stron taras z ozdobną balustradą i reprezentacyjnymi lustrzanymi schodami.

Strony

Subskrybuj Zespoły pałacowo-parkowe