Aktywny wypoczynek

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

1._turawa

Drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

Drewniany zabytkowy kościół w Zakrzowie Turawskim p.w. św. Piotra i Pawła został wybudowany w roku 1759 co potwierdza odlew umieszczony po prawej stronie wieży kościelnej, na którym znajduje się data budowy obiektu. Maleńka, drewniana świątynia stoi na północno-zachodnim końcu wsi, na skraju pól uprawnych, w obrębie cmentarza z licznymi starymi drzewami. Ma on konstrukcję zrębową. Nieforemna bryła z niższym, wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium oraz z licznymi przybudówkami i prostą, kwadratową wieżą od frontu nakryta jest gontowymi dachami z 1815 r.

arboretum4

Park dendrologiczny w Lipnie

Ogród botaniczny w Lipnie został założony około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Jest jednym z najstarszych, najcenniejszych i najbardziej renomowanych placówek przyrodniczych w Polsce. Po terenie ogrodu wytyczone są ścieżki edukacyjne, a przed egzemplarzami drzew i krzewów znajdują się tabliczki informacyjne.

1.dab_w_szydlowcu_sl

Najstarszy dąb szypułkowy w Szydłowcu Śląskim

W Szydłowcu Śląskim znajduje się najstarszy dąb szypułkowy w województwie opolskim. Legenda głosi, że pod tym dębem w 1573 r. został rozegrany pojedynek pomiędzy wracającym z wojny panem Szydłowca – Wacławem Pücklerem – a jego przyjacielem – Zygmuntem Stoschem, opiekującym się włościami pod nieobecność władcy. Przyczyną konfliktu była hrabina Pückler, która pod nieobecność męża wdała się w romans właśnie z Zygmuntem.

basen_letni_0

Basen letni w Zdzieszowicach

Basen letni w Zdzieszowicach został odremontowany w latach 2010 – 2011. W ramach modernizacji wykonano nową nieckę ze stali nierdzewnej. Basen składa się z części rekreacyjnej i części przeznaczonej do pływalnia. Część rekreacyjna ma od 60 cm do 135 cm głębokości. Atrakcje: zjeżdżalnia z hamownią, sztuczna rzeka, grota sztucznej fali, fontanna tęczowa, grzybek wodny, armatki wodne, urządzenia do masaż karku.

dsc02189

Zespół Jezior Turawskich

Zespół Jezior Turawskich w skład, którego wchodzą Jezioro Duże, Jezioro Średnie, Jezioro Małe oraz Jezioro Srebrne. Jezioro Duże należy do najładniejszych sztucznych zbiorników wodnych w kraju a jego duża powierzchnia zapewnia doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Nad Jeziorem Średnim w okresie wakacyjnym funkcjonuje strzeżone przez ratowników miejsce wyznaczone do kąpieli, a dla zmęczonych pływaniem została wybudowana ścieżka z oświetleniem – idealna do spacerów czy nordic walkingu, boisko sportowe a dla najmłodszych plac zabaw.

 

zamek_w_mosznej

Zespół parkowo- pałacowy w Mosznej

Zespół parkowo- pałacowy w Mosznej – dawna rezydencja śląskiego rodu Tiele Winklerów, obecnie jeden z najciekawszych obiektów turystycznych województwa opolskiego. Najstarsza część zamku w Mosznej jest odbudowanym pałacykiem o barokowych XVIII - wiecznych formach. Plan zamku układa się w nieregularny kształt litery U, przy czym skrzydła boczne, dołączone od wschodu i zachodu do środkowej części pałacu, głęboko wchodzą w stronę parku, ujmując z obu stron taras z ozdobną balustradą i reprezentacyjnymi lustrzanymi schodami.

02_zoo

Ogród Zoologiczny w Opolu

Ogród Zoologiczny co roku przyciąga tysiące turystów. Żyje w nim wiele niezwykle rzadkich gatunków zwierząt w tym goryle, uchatki kalifornijskie i żyrafy. Jest także mini zoo dla najmłodszych.

stawy1

Stawy niemodlińskie

Stawy Niemodlińskie leżą w kompleksie Borów Niemodlińskich. Jednym z najbardziej okazałych stawów jest blisko 200-hektarowy staw Zangów. Od XVI wieku prowadzono tu chów ryb, głównie karpia, czyli produktu regionalnego. Na powierzchnię stawu z czasem wyłoniło się parę wysepek, wokół których urosły legendy. Zarówno Zangów jak i pozostałe stawy okolone są bujną roślinnością szuwarową, lasami, słynącymi z bogactwa zwierzyny, i bagnami. Okolica stanowi miejsce lęgów dużej liczby ptaków, jest także terytorium łowieckim bielika i rybołowa.
1_0

Lotnisko Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi

Lotnisko Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi. Aeroklub Opolski corocznie organizuje na lotnisku szkolenia szybowcowe i spadochronowe. Na tych mniej odważnych czeka lot paralotnią w tandemie z doświadczonym pilotem. Obóz szybowcowy organizowany w sezonie letnim jest okazją do pozyskania nowej wiedzy, doświadczenia i przede wszystkim niezapomnianych przeżyć.

Strony

Subskrybuj Aktywny wypoczynek